تفاوت سبک امپرسیونیسم و اکسپرسیونیسم در نقاشی

گرچه در ظاهر و در شکل کلمات این دو به یکدیگر بسیار شبیه هستند ولی در سبک و سیاق بسیار با یکدیگر متفاوت هستند .

هر دوی این سبک ها در اروپا شکل گرفتند ولی سبک امپرسیونیسم در اواخر قرن نوزدهم شکل و قوت گرفت و اساسا سبک اکسپرسیونیسم سالها بعد در میان هنرمندان رواج پیدا کرد.

تفاوت سبک امپرسیونیسم و اکسپرسیونیسم در نقاشی
تفاوت

Impressionism vs Expressionism

Impressionism vs Expressionism

امپرسیونیسم

ریشه های سبک امپرسیون را می توان در میان نقاشان دوره های واقع گرایی یافت.در  بررسی محققان آنچه به وضوح دیده می شود آن است که در سرتاسر نقاشی ها و آثار بصری تمامی کشورهای اروپایی می توان بنیاد جهش های ساختاری سبک امپرسیون را مشاهده کرد ولی در این میان کشورهای فرانسه و انگلستان تاثیری بیشتر از سایر کشور ها داشته اند .

در میان کشورها دهه ها طول کشید تا این نگرش هنری در کشور آلمان دیده شود .

تفاوت

 

امپرسیون ها در اواخر قرن 19 و به صورت متمرکز در پاریس شکل  گرفت در حالی که اکسپرسیونیسم در ابتدای قرن 20 و در شهرهای کشور آلمان و اتریش مورد توجه واقع شد .  

امپرسیون ها توجه خود را معطوف به تاثیرات نور در نقاشی و گذر زمان در تغییرات نور کردند در حالی که نقاشان اکسپرسیونیست توجه ویژه ای به تاثیر احساسی که اثر بر روی هنرمند می گذارد داشتند . 

نام سبک امپرسیون از نقاشی نقاشِ فرانسوی کلاود مونه ، Impression, Soleil levant (Impression, Sunrise) گرفته شده است .

کلاود مونه

یک نقاش امپرسیون تمام تلاش خود را برای حبس لحظه ای نور در نقاشی خود می کند .نقاشان امپرسیون سبک و متد نقاشی قبل تر از خود را به عقب زدند و تلاش کردند تا به صورت تجربی و علمی راهی برای بیان طبیعی تر و واقعی تر نور و رنگ بیابند و در این راه با متدهایی رنگ آمیزی ابداعی مانند ترکیب نکردن رنگ های ترکیبی زندگیِ شگفت انگیزی به رنگ ها اهدا می کنند .

نقاشی "Impression " از کلاود مونه

ویژگی نقاشی نقاشان امپرسیون

  • رنگ های خالص تر و گاها ترکیب نشده 
  • رنگ گذاری ضخیم 
  • تاکید روی نور
  • زاویه های دید منحصر به فرد
  • سوژه های از زندگی شهری

و اما نقاشان اکسپرسیونیست

سبک اکسپرسیونیسم جنبشی هنری بود که در ابتدای قرن 20 در آلمان و اتریش ظاهر شد و سبکی اعتراضی به انسان زدایی در فرهنگ صنعتی شدن جهان بود . 

در این سبک هنرمند تلاش خود را در بیان احساسی که سوژه در وی پدید می آورد می کرد .

مکس بِکمان ، نقاشی از خود

کلمه ی اکسپرسیونیسم از نمایشگاه نقاشی  Julien-Auguste Hervé   آگوست هِرو در پاریس در سال 1901 گرفته شده است .  در دل اکسپرسیونیسم تفاوت های وجود دارد که انرا از تمامی سبک ها جدا می سازد . این دسته از نقاشان برخلاف نقاشان امپرسیون پر از احساسات و عواطف هستند و در تلاش هستند تا قدری از نیمه ی تاریک طبیعت انسان را به نمایش بگذارند .

در نگاه یک نقاش اکسپرسیون ، احساس دریافتی هنرمند از موضوع از شکل واقعی موضوع بسیار مهم تر است .به گونه ای که در نقاشی یک هنرمند اکسپرسیون رنگ ممکن است از واقعیت تحریف یافته باشد ولی این تحریف کاملا خواسته ی هنرمند بوده و برای القای یک احساس و یا ایده ایجاد گشته است .

ادوارد مونش

ویژگی های نقاشی های اکسپرسیون

  • اشکال آشفته به منظور نمایش شدت احساس
  • استفاده از رنگ های چشم گیر
  • رنگ آمیزی اشکال به رنگ هایی که ریشه ی طبیعی نسبت به موضوع ندارند .مانند نقاشی های واسیلی کاندینسکی ( قرمز نشانه ی لذت و خوشی ،زرد برای خشونت و غیره )
اسکرول به بالا